Affiliate Marketing Nedir?


Satış Ortaklığı Nedir?

Affiliate marketing, satış ortaklığı olarak da bilinilen, internet ortam markaları, ürünler veya servis alıcılarını çekme stratejisi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu strateji kullanan kısıtlamalar, satış ortaklarının satmasını sağlamaları için kullanımı bir şekilde reklamlarının paylaşılmasını veya da satış ortaklarının kendi ürünlerine yönlendirdiği modellerini kullanmayı ister.

Affiliate Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bir satış ortamının başlatılması için öncelikle bir aracı, yani ortaklık programı organize bir site bulmalıdır. Bu site bir ürün yayınlayıcısı tarafından oluşturulmuş olmalıdır. Ürün yayınlayıcıları grupları tanıtıp yönlendirmek amacıyla satış ortakları ile anlaşma sağlamak için ortaklık programlarını düzenleyebilir.

Satış ortakları ortaklık programı üzerinden birebir görüşme, yayın yapanların tanıtımını yapmak için bağlantı(link) oluşturur. Bu linkleri, web sitelerinde, sosyal medya sitelerinde vs. paylaşımlar.

Affiliate Marketing ile Satışın Nasıl Gerçekleştiği

Bir müşteri bağlantısı (url bağlantısı) üzerinden tarayıcıda bir web sitesine gelindiğinde, bilgisayarındaki bir “cookie” eklenir. Çerez, kaydetme gelişme noktasının siteye kullanıcıları ile ilgili bilgileri bilen satış ortasından olduğunu gösterir.

Müşteri ürünü satın alır ve satın alma işlemi tamamlanırsa, satış ortağı belirli bir ücret alır. Bu ücret web sitesi sahibinden ürün satış ortağına ödenir.

Affiliate Marketing becerileri

  • Küçük geçişler – Geleneksel pazarlama araçlarına göre affiliate pazarlamada mağazalarda çok daha zayıf.
  • Satışlara Odaklı Faaliyetler – Affiliate pazarlamacı, gerçek performans ve sonuçların teyit edilmesini sağlamaları, satış odaklı faaliyet faaliyetlerini yürütüyorlar.
  • geçerliliği kolay – Affiliate pazarlamacı verileri aracılığıyla daha kolay ölçebilme ve sonuç elde etmek için çalışırlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir