Google reCAPTCHA nedir?


Google reCAPTCHA Nedir?

Google reCAPTCHA sahte kullanıcı kayıtlarının onları elde etmek için kullanılan bir yöntem. Kullanıcının insan olup olmadığını denetlemek ve web taraması ve uygulamalarının verilerini maksimize etmek için tasarlanmıştır.

Google reCAPTCHA Neden Kullanılır?

Google reCAPTCHA kötü amaçlı program veya erişimleri önlemek için kullanılır. Ayrıca, web siteleri veya uygulamalara kayıt olarak bilinmeyen kullanıcıların girişini de engellemek için kullanılır.

Google reCAPTCHA Nasıl Çalışır?

Google reCAPTCHA, kullanıcı tarayıcısının IP adresi, cihaz ve tarama geçmişi gibi özellikler yola sahip kullanıcıların insan olup olmadığını denetlemek için kullanılan bir araçtır. Kullanıcı insan doğru olduğunda, web sitesine giriş iznini alır. Kullanıcının insan olmadığını kanıtladığı parçalar, web sitelerine giriş izni verilmez.

Google reCAPTCHA Hangi Teknolojiler Kullanır?

Google reCAPTCHA, kullanıcı verilerinin analizi ve doğrulama için çeşitli teknolojileri kullanarak çalışır. Bu teknolojiler bileşenleri:

  • Yetenekli Kullanıcı Doğrulama (CUA): IEEE 802.11 veya diğer standartlar aracılığıyla kullanıcı cihazının benzerini tanımadığını ve bunlarla birlikte kullanıcıları o cihaz aracılığıyla web sitesine giriş yapabilecek durumda olduğunu görmek için geçerli bir protokoldür.
  • Doğrulama Yöntemleri (VMS): Google reCAPTCHA Kullanıcılarının giriş yaptığı cihaz ve cihazı çalıştırmayı denetlemek için kullanılan bir yöntem.
  • Güvenlik Duvarı (FW): Web sitesi ve uygulamalarının maksimuma çıkarmak amacıyla kullanılan bir güvenlik duvarıdır.
  • Gözetim ve Kalite Kontrol (QC): Web sitelerini veya uygulamalarına kayıt olan kullanıcıları denetlemek için QC teknolojisi kullanılır.

Google reCAPTCHA ile, kötü amaçlı kullanıcıları ve kurumsal web sitesini veya uygulamalarına erişimi engelleme ve yönlendirme avantajlarını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir