.ORG – .COM – .NET: Ne Demek ve Hangisi Daha İyi?

ORG vs. COM’a Karşı NET: Ne Demek ve Hangisi Daha İyi?

Web siteniz için doğru etki alanını seçmek, web sitenizin başarısını güvence altına almak için çok önemlidir. Bir .org, .com veya .net seçmek küçük bir seçim gibi görünse de aslında web siteniz üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir.

Bu Domain Uzantıları Ne Anlama Geliyor?

.COM – .com alanı (“ticari”nin kısaltması) açık ara en popüler alan adı uzantısıdır. Bu uzantı, açıkça işletmelere veya ticari amaçlı herhangi bir web sitesine yöneliktir.

.NET – .net etki alanı uzantısı “ağ” anlamına gelir ve genellikle web tabanlı işletmeler, bulut bilgi işlem ve diğer web tabanlı hizmetlerle ilişkilendirilir.

.ORG – .org alan adının asıl amacı, tipik olarak kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, hayır kurumları ve savunuculuk grupları tarafından kullanılan, kendisini “ticari olmayan” bir kuruluş olarak ayırt etmekti.

Web Siteniz İçin Hangisi Daha İyi?

  1. .COM – Çoğu işletme ve profesyonel web sitesi için .com en iyi seçenektir. Genel olarak web sitesinin güvenilir ve ciddi olduğu izlenimi verir ve aynı zamanda müşterilerin hatırlaması en kolay olanıdır.
  2. .NET – .NET, teknolojik hizmetler sunan web siteleri ve bulut bilgi işlem ve web barındırma hizmetleri gibi ağ oluşturma amaçları için en iyi alan adıdır.
  3. .ORG – .ORG, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hayır kurumları için en iyisidir. .COM, ticari olmayan bir kuruluş veya amaç olduğunuzu göstermek için de kullanılabilse de, .ORG bunu açıkça belirtir.

Doğru alan adı uzantısını seçmeniz önemli olmakla birlikte, web barındırma çözümleri de dikkate alınması gereken bir faktördür. Web siteniz için doğru alan adı ve web barındırma çözümüne karar verirken araştırmanızı yapmanız önemlidir. Sonuç olarak, ORG Vs söz konusu olduğunda. COM’a Karşı NET etki alanları seçimi, oluşturmayı planladığınız web sitesinin türüne ve işletmenizin gereksinimlerine bağlı olacaktır. Hiç çevrimiçi bir web sitesi aradınız ve kendinizi üç farklı son arasında bir seçim yaparken buldunuz mu? Bunu her yaptığınızda muhtemelen ‘.org’, ‘.com’ veya ‘.net’ ile biten bir alan adıyla karşılaşmışsınızdır. Bireyler veya işletmeler için bu seçeneklerden hangisinin amaçlarına en uygun olduğuna karar vermek kafa karıştırıcı olabilir. İyi haber şu ki, bu soneklerin (veya ‘üst düzey alanların’) her biri belirli bir amaç için var, bu da ihtiyaca bağlı olarak birinin diğerlerinden daha uygun olabileceği anlamına geliyor.

En yaygın üst düzey alan adı ‘.com’dur. Bu alan adı genellikle işletmeler tarafından kullanılır, ancak bireyler de bu seçeneği kullanmayı tercih edebilir. Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi tanıtmak için profesyonel bir web sitesi veya blog kurmak istiyorsanız, ‘.com’ genellikle en iyi seçeneğinizdir.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, eğitim kurumları ve diğer benzer kurumlar genellikle ‘.org’ üst düzey alan adını tercih eder. Bu, ziyaretçilere web sitesinin içeriğinin kar amacı gütmediğini ve doğası gereği ticari olmadığını garanti eder. Ayrıca, web sitesinin üçüncü taraf kaynaklardan tarafsız bilgi sağlamaya adanmış olduğunu da belirtir.

Son olarak, ‘.net’ üst düzey alan adı çoğunlukla teknoloji şirketleri veya internet hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılır. Bununla birlikte, çeşitli türdeki web siteleri için genel bir alan adı olarak da kullanılır.

Bu üst düzey alan adlarının her birinin çeşitli farklı amaçlar için kullanılabileceğini ve sizin için en iyi seçeneğin web sitesinin hangi amaçla kullanılacağına bağlı olacağını unutmamak önemlidir. Örneğin, işletmeniz için bir blog veya web sitesi kuruyorsanız ‘.com’ alan adını seçmelisiniz, kar amacı gütmeyen bir kuruluş için bilgilendirici bir web sitesi kuruyorsanız ‘.org’ alan adını seçmelisiniz. daha uygun.

Nihayetinde, bu üç üst düzey alan adı arasındaki seçim, kişisel tercih meselesine ve web sitenizin özel ihtiyaçlarına bağlıdır. Her üç seçenek de internette aynı düzeyde görünürlük sağlar ve seçim, oluşturduğunuz web sitesinin türüne en uygun olanı temel almalıdır. Bununla birlikte, hangi alan adını seçeceğinizden emin değilseniz, ‘.com’ genellikle en güvenli bahistir.

.ORG, .COM ve .NET, internete bağlanan bilgisayarlar arasında iletişim kurmak ve internetin içeriğine erişmek için kullanılan web siteleri ve web sunucularını etiketlemek için kullanılan üst düzey alan adı türleridir. .ORG, .COM ve .NET gibi alan adı uzantılarının amacı, alan adı uzantılarının diğerlerinden farklı gözükmesini sağlamaktır. Yani URL’niz, site adının *.org, *.com veya *.net gibi bir ekle sonlanmasına bağlı olarak, arama motorları tarafından hangi tür tarama için uygun olarak gösterileceğini belirleyecektir..ORG, ticari amaçlar dışındaki kuruluş ve kurumlar için çoğunlukla tercih edilen alan adı uzantısıdır. Bir ülkenin devlet veya hükümet organizasyonları, üniversiteler, araştırma merkezleri veya sivil toplum örgütleri için tercih edilir. Bu alan adıları, alan adının sahibinin liderliğini belirtmek için yeterli gelen bir alan adıdır..COM, her türlü ticari ve endüstriyel girişimler için en çok tercih edilen alan adı uzantısıdır. Çoğu web sayfası profesyonel ve ticari kuruluşlar için hizmet vermek için .COM alan adını kullanır. .COM uzantısının bu etkiye sahip seçilmesinin arkasında yatan güvenilirlik arayan müşterilerin arasında yaygındır..NET alan adı uzantısı ise yazılım firmaları ve internet ağları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı güvenilirlik ve destek eksikliklerini önlemek için de tercih edilir.Hangi alan adının hangi amaç için daha iyi olduğu meselesi, hangi amaca ne ölçüde hizmet ettiğine ve istediğiniz etkinin ne olduğuna bağlıdır. Cevabın kesin olarak, başka hiçbir kuruluş ya da organizasyonla karışmamak için .ORG iyi bir tercih olacağı; ticari amaçlar için .COM tercih edilmeye devam edeceği; ve aynı zamanda müşterilerin güvenini arttırmak için .NET alan adının özellikle internet üzerinde iş yapan firmalar tarafından talep edildiği şeklinde olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir