Python ile Port Tarama


Python ile Port Tarama

Python, çeşitli uygulamalar veya betikler oluşturmak için popüler bir programlama dilidir. Dil, işin yapılması için çok sayıda kitaplık ve modül sunduğundan, bağlantı noktası taraması için de harikadır.

Port Tarama Nedir?

Port Tarama, hangi portların açık olduğunu ve onları dinleyen potansiyel olarak çalışan hizmetleri belirlemek için bir sistemi sorgulamak için bir uygulama kullanma işlemidir.

Neden Tarama Portları?

Bağlantı noktası taraması, savunmasız hizmetleri ve güvenlik açıklarını belirlemeye yardımcı olabileceği için ağ yöneticileri için değerli bir araçtır. Ek olarak, harici saldırı yüzeyini değerlendirmenin, açık bağlantı noktalarını bulmanın ve hileli cihazları tespit etmenin bir yolunu sunar.

Python ile Bağlantı Noktaları Nasıl Taranır?

Python ile bağlantı noktalarını taramanın birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, kullanılan iki popüler kütüphane priz ve kabuklu.

Soket Kitaplığını Kullanma

Socket, temeldeki yuva API'sine kullanımı kolay bir arabirim sağlayan bir kitaplıktır. Bağlantı noktası kullanılabilirliğini taramak ve açık bağlantı noktalarında çalışan hizmetleri keşfetmek için kullanılabilir.

Scapy'yi Kullanma

Scapy, ağ araçları geliştirmek için güçlü bir pakettir. Açık bağlantı noktalarını taramak için özel paketler oluşturma ve bunları bir hedef ana bilgisayara veya ağa gönderme yeteneğine sahiptir.

Çözüm

Python ile bağlantı noktası tarama, ağ yöneticileri için kullanışlı ve güçlü bir araçtır. Soket veya scapy kitaplıklarını kullanarak açık bağlantı noktalarını hızlı ve kolay bir şekilde tarayabilir ve bunlar üzerinde çalışan hizmetleri keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir