WordPress dünya çapında en çok kullanılan PHP dili ile yazılmış CMS sistemidir. WordPress siteleri profesyonel ve hızlı olmasına karşın bazı güvenlik açığını beraberinde getirmektedir. Kurulumu son derece kolay olmasına karşın dikkat edilmesi gereken noktaları var.

Öncelikle kendinize alan adınızı belirlemeniz gerekiyor. Alan adınızı seçtikten sonra Turhost, Godaddy ve Hostinger firmalarından alan adı ve hosting alımını tamamlıyoruz. Saydığımız bu 3 firma kendini bu alanda kanıtlamış ve neredeyse %99 uptime (server monitor sonucu) sözüne ulaşan firmalar. Fiyatları en düşük pakette ortalama ayda 9₺ civarlarında. En düşük paketten başlamak sizin için en iyi seçenek olacaktır. Daha sonra yetersiz kaldığını düşündüğünüz yerde tek tuş ile yükseltme yapabilirsiniz.

Artık bir hosting ve domain sahibisiniz. Peki şimdi ne yapmalıyız?

İlk olarak cPanel’e bağlanmamız gerekiyor. Yukarıdaki saydığımız 3 firmada bu bağlantı kolaydır. Hesabınızda cPanel’e bağlan butonu göreceksiniz.

Daha sonra yukarıda gördüğünüz WordPress Manager by Softaculous butonuna tıklıyoruz.

 

Buradan Install butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

 

Bu kısımda önemli olan Script Ayarları yazısının tam karşısında bulunan butona basıp versiyon ve Protokol seçimlerini sağlamak.

Önemli olan https:// seçimini yapmaktır. Daha sonra sitenizin adı ve sloganınızı yazıp, ki bunu daha sonra da değiştirebilirsiniz. Admin adı ve şifresini belirleyip yüklemeyi yapmanızdır.

Yükleme 5-30 saniye arası sürmektedir.

Daha sonra web sitenize tema ve eklenti indirebilirsiniz.

Nasıl eklenti yükleyeceğinizi merak ediyorsanız burayı tıklayın.

Siteniz için gereken eklentiler için tıklayın.