UTM


UTM Etiketi nedir?

UTM etiketi veya UTM parametresi, web analitiği açısından çevrimiçi pazarlama çabalarının izlenmesine yardımcı olan bir URL'nin sonuna eklenen bir koddur. UTM, Urchin İzleme Modülü anlamına gelir, kampanyaları izlemeye yardımcı olmak için çeşitli parametreler kullanan bir kod dizisidir.

Peki UTM ne yapar?

UTM, pazarlamacıların müşterilerinin nereden geldiğini ve web siteleriyle nasıl etkileşim kurduklarını izlemelerine olanak tanır. Ayrıca, çeşitli dijital pazarlama kampanyalarında veya reklamlarında kullanılabilecek benzersiz bir URL sağlar. Bu, bağlantıya gerçekte kaç kişinin tıkladığı ve tıklamaların hangi web sitesi veya platformdan geldiği hakkında bir fikir verdiğinden, belirli kampanyaların başarısını ölçmek için yararlıdır.

UTM'nin faydaları nelerdir?

  • Veri Takibini Temizle: UTM etiketleri, veri takibini eskisinden çok daha kolay hale getirir. Pazarlamacılara, ziyaretçilerinin nereden geldiğine dair net bir fikir verir ve ayrıca ziyaretçi davranışlarına ilişkin ayrıntılı veriler sağlar.
  • optimizasyon: UTM, optimizasyon kararlarını hızla almanızı sağlar. UTM etiketli bağlantılardan gelen veriler yardımıyla, hangi trafik kaynağının sizin için daha iyi çalıştığını anlayabilirsiniz.
  • Kampanyalarınızı Kolayca Test Edin: UTM'nin yardımıyla farklı kampanyaları test edebilir ve hangisinin daha iyi çalıştığını ve hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini hızlı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

UTM Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

UTM etiketleri oluşturmak çok karmaşık değildir. “Kaynak”, “orta” ve “kampanya” dahil olmak üzere birkaç parametrenin doldurulmasını içerir. Bunu yapmak için özel bir UTM oluşturucu kullanabilirsiniz. Parametreleri doldurup bir UTM bağlantısı oluşturduktan sonra kampanyalarınızda kullanabilir ve performanslarını ölçebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, UTM etiketleri, dijital pazarlama kampanyalarının performansını izlemek ve analiz etmek için gereklidir. Tahmini sınırlandırmaya yardımcı olur ve web sitenizin ziyaretçilerinin nereden geldiğine dair fikir verir. Bu nedenle, pazarlama çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için UTM etiketlerini kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir