Web Hosting Nedir?


Web Hosting Nedir?

Web barındırma, çoğu internet sitesi için yardımcı olan bir platformdur. Bir web sunucusunu kullanmak için, uygun bir web barındırma sağlamanız gerekir. Kısaca, web sitelerinizi web barındıran web barındırma hizmeti, sunucuların çeşitli şekilde yayılmasını sağlayan internet üzerinden bakışlar.

Web Hosting Türleri

Web barındırma, dört ana kategoride düzenlenmiştir. Bunlar:

 • Paylaşımlı Web Hosting: Türkiye'de en yaygın olan türdür ve genel olarak küçük işletme ve kişisel siteler gibi tahmin testleri için ideal bir çözümdür. Sunucular çok sayıdaki yerel hücreleri paylaşıyor, bu nedenle depolama ödemenizin üstünde performans sağlamayacaktır.
 • Sanal Özel Sunucu Barındırma: Sanal bir özel sunucu, paylaşımlı barındırma için bilgilerin ayrıntılarıne uygun bir şekilde özelleştirilebilen bir sunucu sağlar. İster çoklu siteler, ister tek siteler olsun, özel sunucu boyutu daha iyi performans ve istikrar sağlar.
 • Dedicated Sunucu Barındırma: Dedicated Server Barındırma, bilgisayarın tamamı için etkileyici web alanını elde etmek için kiralanan bir sunucudur. Dedicated sunucu barındırma, kendinize sahip olduğunuz bir sunucuya yaklaşmakla birlikte aslında onu kiralıyorsunuz. Dedicated sunucu barındırma ile çok daha iyi performans ve özelleştirme yöntemleri sağlanır.
 • Bulut Barındırma: Bulut barındırma, çoklu sunucu ve veri merkezleri kullanarak kararlılık ve kullanılabilirliği genişletme için geniş kapsamlı bir çözümdür. Tüm sunucu saklama korumalarından sorumlu olan bulut barındırma, donanıma çok düşük işletim maliyetleri ve daha iyi kullanım sağlamak için sınırsız ölçeklenebilirlik sunar.

Web Hosting Gereksinimleri

Web sunucu barındırma hizmetini kullanacağınız, bazı temel gereksinimleriniz olacaktır. Bu yönergeler arasında;

 • Gelişmiş altyapının sağlanması
 • Güvenli bir veri deposu
 • Yüksek etki alanı mevcut olmalıdır
 • Güvenlik duvarı ve güvenlik önlemleri
 • türkçe durum kurtarması
 • teknik destek
 • Yüksek sağlamlık

Web barındırma, dahili kişisel internet sitelerinin, e-ticaret hizmetlerinin ve gelişmiş entegrasyonların kullanımı için gerçek zamanlı bir platform sunar. Ek olarak, sitenizin ticari bulgularına ulaşılabilecek duruma gelebilmesi için 7/24 güvenlik ve destek de sağlar.

Sonuç

Web barındırma, site oluşturma ve çalıştırmaya başlamak için gerekli olan çözümdür. Siteyi barındırmak için çeşitli türler için farklı tip seçenekleri bulunmaktadır. Seçilen web barındırma türü, sitenin kullanımı ve teknik özelliklerine bağlıdır. Ayrıca web barındırma hangi özellikleri karşılamanız hakkında önemli noktalara sahip olur.

Kaynak: https://www.hostinger.com/tr/web-hosting/nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir