Ruby Nedir?

Ruby Nedir?

Ruby, sunucu tarafı programlama dilidir. Gerçek zamanlı programları kullanarak hızlı ve kolay web sitesi ve uygulama yazma, yönetme ve çalıştırma olanakları sunar. Açık kaynak kodlu bir dildir, bu nedenle kullanımı ve içeriği ücretsizdir.

Ruby’nin Dünyadan Duyulması

Ruby, 2006 yılında Taylor Otwell tarafından üretilen ve yayınlanan Laravel Framework tarafından yayınlandı. Dünyanın dört bir yanındaki programcılar tarafından sevilen ve yakından incelenen bir dil olarak kabul edildi. Ruby, özellikle web geliştiriciliği konusunda oldukça popüler hale geldi.

Ruby Özellikleri

Ruby, çok yönlü bir dil olarak algılanır:

  • esnek düzen: Ruby, yüksek düzeyde kod yapısının geliştirilmesi için çok esnek bir düzen sunar; Nesne oluşturmalı, işlevsel ve prototip tabanlı programlama için kolaylık sağlar.
  • Gelişmiş OOP desteği: Ruby, soyutlamalar, kalıtım, denetleyiciler gibi dışlama nesneleştirme programlamalı bilgisayarların tümüne sahiptir.
  • Üreteçler: Ruby’de kullanılan üreteçler, programcıları çalışma alanından izler, kayıtlar ve diziler üretmek için kullanabilecekleri kodu kolaylaştırır ve iş görüşmeleri yapar.
  • Verimli Kullanıcı Arayüzü: Ruby, değerlendirmelerinin son derece güvenli, basit ve net olmasıyla bir çıkar.

Ruby Davranışları

Ruby, yuvarlak, gelişmiş hata yönetim özellikleri, yüksek performans ve kolay programlanabilirliğin benzersiz bir yönetimle, günümüzün en popüler programlama dillerinden biridir. Ruby’nin programcılar için kullanımlar en önemli cazibe kaynakları;

  • Kullanım kolaylığı: Ruby, kullanımı kolay ve basit göstergeleriyle tamamen yüksek seviyede programlama yapmak için tasarlandı.
   Bütünleştirilmiş geliştirme ortamı (IDE):
  • Ruby, geliştiriciler tarafından düşünülmüş olan geliştiricilerin ürettikleri ve yazılım aracı aracı sayesinde programcıların tüm programlama komutlarını çözme imkanı sunar.
  • Zengin topluluk desteği: Ruby’de, kullanıcılar ve programcılar arasında zengin bir topluluk mevcuttur. Programcılar, bölümleri yardımcı olmak için diğer Ruby kullanıcılarına başvurabilir, problemlerin çözümlerini sorabilir ve dilin üzerinden destek almak için Ruby geliştiricileri arasında bulunabilir.

Sonuç

Ruby, en güncel web teknolojileri ve araçları üzerinde kolayca çalışabilen, hayatı kolaylaştıran kapsamlı bir dildir. Programlama için uygun bir ortam yaratmak için, Ruby’nin bileşenlerini ve sunacakları önemli bir avantaj sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir