Yeni Başlayanlara: Plesk Panel Nedir?

Plesk panel hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen bir kontrol panelidir. Hosting yönetimini daha kolay hale getirmesiyle ön plana çıkar. İhtiyaç duyduğunuz tüm değişiklikleri, kod bilginiz olmasa dahi kolayca gerçekleştirebilmenize imkan sağlar.

 • Kullanıcı dostu kontrol paneline sahiptir.
 • Windows hosting veya ASP.NET gibi ürünleri kullanan web siteler için idealdir.
 • Hostingi üzerinde daha fazla yetki ve kontrol sahibi olmak isteyen yöneticiler için akıllı bir seçimdir.
 • Web sitenizi dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korumada da oldukça kullanışlıdır.
 • Herhangi bir uzmanlık gerektirmediğinden oldukça avantajlıdır.

Plesk Panel Özellikleri Nelerdir?

 1. Kullanım Kolaylığı: Öğrenmesi ve kullanması oldukça kolaydır. İşlemlerin hızlı ve kolayca tamamlanması için tasarlanan Plesk, yeni başlayanlar için bir çok kaynak sunar.

 2. Domain Yönetimi: Web sitenizin alan adını kolaylıkla yenileyebilir veya silebilirsiniz. Satın aldığınız hosting hizmetinin sınırları dahilinde ek alan adı ekleyebilirsiniz.

 3. E-posta Hesabı Oluşturma: Satın aldığınız hosting hizmetinin sınırları dahilinde e-mail hesabını Plesk Panel üzerinden kolayca açabilirsiniz.
  Home – Alan Adı Seçiniz – Mail adımlarını izleyerek mail hesabını oluşturabilirsiniz.

 4. İşletim Sistemi: Plesk, hem Windows hem de Linux sunucuları ile çalışır. İlerde işletim sisteminizi değiştirme ihtimalinizi değerlendirerek Plesk’i seçenekleriniz arasında değerlendirmek isteyebilirsiniz.

 5. Veritabanı Oluşturma: Plesk Panel kullanarak MySQL Veritabanı oluşturabilir veya PHP MyAdmin girişi sağlayabilirsiniz. 
  Menü – Alan Adı Seçiniz – Veritabanı adımlarını izleyerek veritabanına erişebilir, yeni veritabanı oluşturabilirsiniz.

 6. Mobil Uyum: Plesk’i telefonunuzda ve tabletinizde kolayca kullanabilirsiniz.

 7. FTP Şifresi Yenileme: Plesk Panel aracılığıyla FTP şifrenizi de kolayca güncelleyebilirsiniz.
  Menü – Alan Adı Seçiniz – Ayarlar adımlarını izleyerek FTP şifresi güncelleme ayarını seçebilir, yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

 8. Destek: Plesk 7/24teknikdestek sunmaktadır. Telefon ve e-posta yoluyla temsilcilere kolayca ulaşabilir, ücretsiz destek alabilirsiniz.

 9. Güvenlik: Plesk Panel, bir dizi güvenlik duvarı ve uzantıya sahiptir. Bu anlamda web sitenizi güvenli hale getirmenize yardımcı olur. Veri yedeklemesi sayesinde bilgi kaybının önüne geçer, hata kayıtlarını raporlayarak hostinginizden performans almanızı sağlar.

 10. Trafik Takibi: Plesk site trafiğinizi analiz edip size raporlayarak performansınızı izleyebilmenize olanak sağlar. 

 11. Uyum – Entegre: Plesk, WordPress ve Amazon gibi bir çok uygulama ve platformla uyumlu çalışır.

 12. Uzantılar: Plesk’in özellikleri uzantılar aracılığı ile genişletilebilir. Bu anlamda modülerdir. Güvenlik, görünüm, yedeklemeler, e-posta, SEO ve web sitesi hızı gibi birçok kategorilerde uzantıdan faydalanabilirsiniz.