Yeni Başlayanlara: Plesk Panel’de WordPress Kurulumu

WordPress kurulumunu manuel olarak yapabileceğiniz gibi hosting kontrol panelleri üzerinden de rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz içerik yönetim sistemi olan WordPress’i Plesk panel üzerinden kolayca kurulabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress’i kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Öncelikle Plesk üzerinden WordPress kurulumu için panelinize giriş yapmanız gereklidir. Plesk Panel adresiniz aksi belirtilmedikçe http://alanadi.com:8880 veya https://alanadi.com:8443 şeklindedir.


Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra soldaki panelden “WordPress” sekmesine basın. Karşınıza gelen pencereden “Kur” seçeneğini tıklayın.

Karşılayan ekranda sırası ile aşağıdaki adımları izlemeniz kurulum sürecini tamamlamanız için gereklidir.

  • Installation path ( Yükleme yolu ) :  kısmında https veya http seçeceğini seçiyoruz. Eğer Plesk üzerinden satın aldığınız bir SSL sertifikası varsa HTTPS seçiniz. Eğer SSL sertifikanız henüz yoksa yinede HTTPS seçerek Plesk panel üzerinden veya hosting üzerinden SSL tanımlayabilirsiniz.

İlerleyen zamanlar için sadece SSL yeterli değildir. Aynı zamanda DDoS koruması ve CDN’de gereklidir. Daha güçlü bir koruma ve güvenlik için NodSec SSL & CDN hizmetinden faydalanabilirsiniz.

  • Website title ( Web sitesi başlığı ) kısmına web sitenizin açıklamasını yazın. Bu alan websitenize girildiğinde sekmede yazan başlığı tanımlar.
  • Plugin/theme set ( Eklenti / Tema seti ) kısmında isterseniz kurulacak eklentileri seçebilir yada daha sonra kurmak için bu adımı atlayabilirsiniz.
  • Website language ( Web sitesi dili ) dil seçimini bu alandan gerçekleştirebilirsiniz.
  • WordPress Administrator ( WordPress Yöneticisi ) kısmında ise, WordPress’e giriş yapacağınız kullanıcı adı ve şifreyi belirleyebilirsiniz. Bu bilgileri daha sonrası için kaydetmeyi ihmal etmeyin.
  • Database (Veritabanı) kısmındavarsayılan olarak tanımlanmış ve yetkilendirilmiş bir veritabanı mevcuttur. Dilerseniz değiştirebilirsiniz yada olduğu gibi bırakabilirsiniz.
  • Automatic Update Settings (Otomatik Güncelleme Ayarları) : Bu kısımda dilerseniz WordPress ve Eklenti/Tema kısımlarını otomatik güncelle olarak belirleyebilirsiniz. Ancak yeni sürümlerin yarattığı bazı çakışmalar site çökmelerine neden olabilir. Bu sebeple sadece gerekli güncellemeleri sistem içerisinden kendiniz gerçekleştirmek isteyebilirsiniz.

Tüm aşamaları tamamladıktan sonra “Kur” butonuna tıklayarak kurulumu başlatabililirsiniz. Yaklaşık 1-2 dk süren bu işlemde Plesk gerekli kurumları gerçekleştirecektir. 

Kurulum tamamlandıktan sonra karşınıza çıkan mesaj kutucucuğunda belirtildiği üzere eklentilerinizi ve temanızı kurmaya başlayabilir yada daha sonrasında WordPress panelinize wp-admin linki üzerinden giriş yaparak tamamlayabilirsiniz.

Eğer tüm adımları doğru ve eksiksiz olarak tamamladıysanız WordPress başarıyla kurulmuştur.